David Herbert Lawrence

Milenec lady Chatterleyové

Čte:

Otakar Brousek ml., Magdaléna Borová, Petr Lněnička

Román Lady Chatterley's Lover, 1928, Milenec lady Chatterleyové, vzbudil po svém vydání senzaci a pobouření! Policejně byl zakázán a ještě v roce 1960 se nakladatelství Penguin Books ocitlo na lavici obžalovaných, když knihu vydalo. V proslulém soudním procesu, v němž na obranu Lawrencova románu vystoupila řada věhlasných spisovatelů a literárních vědců, byl román shledán nevinným a zbaven nařčení z pornografie. Je pravda, že autor líčí erotické scény s velkou otevřeností. Nejsou však samoúčelné. Jde o společenský román o lidských vztazích na přelomu dvou epoch, s důrazem na hluboký a pravdivý erotický vztah mezi mužem a ženou, který má vliv na emancipaci člověka a společnosti. Toto dílo v konečném důsledku autora nejvíce proslavilo a stalo se námětem řady filmů a TV inscenací (1955 – film Francie, 1981 koprodukční film Velká Británie, Francie, Německo, 1998 dvoudílný film ČT v režii Viktora Polesného, 2006 koprodukční film Belgie, Francie, 2015 britský TV film).

Vydavatelství AudioStory v roce 2021 slaví 30 let existence a jako druhý titul ke svým kulatinám natočilo tento společenský román D.H. Lawrence v původním překladu Františka Vrby.

DAVID HERBERT LAWRENCE (1885-1930)
Anglický romanopisec, povídkář, básník a dramatik. Narodil se poblíž Nottinghamu, v hornickém kraji. Po studiích záhy pronikl do londýnských literárních kruhů, kde se stýkal např. s filozofem B. Russellem a členy Bloomsbury Group (V. Woolfová aj.). Těsně před 1. světovou válkou se oženil s Friedou Weekleyovou, původem německou aristokratkou, a r. 1919 odjel z Anglie. Pobýval v Itálii a na Sicílii, přes Ceylon odjel do Austrálie, odtamtud přes Nový Zéland do Mexika. První Lawrencův umělecký úspěch zaznamenal román Sons and Lovers, 1913, Synové a milenci, autobiografické dílo, pozoruhodné autentičností, s níž zachycuje prostředí hornické komunity. Na generační román The Rainbow, 1925, Duha, navazuje román Women in Love, 1932, Ženy milující, apokalyptická vize a hlubinná analýza lidských vztahů. Poté následoval kontroverzní román Milenec lady Chatterleyové, který autora proslavil.

Scénář zvukové adaptace Audiostory: Jindřiška Nováková
Režie: Daniel Tůma
Záznam zvuku: Jiří Suchánek
Střih, mixáž a mastering: Ing. Tomáš Gsöllhofer
Hudba: Karpof Brothers, na violoncello doprovázel Jan Relich
Producentka: PhDr. Jindřiška Nováková
Natočeno ve zvukovém studiu DAMU v Praze
Grafický design: Vladimír Verner 2020
Titulní obrázek: Děvče, Josef Čapek © 1914
Překlad: František Vrba – DILIA - dědicové, © 2020
Vydalo AudioStory s.r.o. ℗ © 2021
Celková stopáž : 9 hodin, 55 minut,  1 CD ve formátu MP3

Obchod:

Audioteka Audiolibrix Alza Supraphonline Kosmas

AudioStory © 1991-2018

Partneři: Nakladatelství Argo | Nakladatelství Vyšehrad | Nakladatelství Portál | Deník Knihy

Stránky: Miroslav Hařovský