David Gemmell

LEGENDA

Čte:

Saša Rašilov

Druss, vládce sekery, se stal námětem k pověstem — příběhy o mocném válečníkovi se vyprávěly po celé zemi. Ale jak příběhy s vyprávěním rostly, Druss sám stárnul. Obrátil se zády ke slávě a stáhl se do svého doupěte vysoko v horách. Prošedivělý starý válečník zde žije ve společnosti sněžných levhartů a čeká na dávného nepřítele – smrt.
Na pochod se vydala barbarská horda. Vše, co stojí mezi ní a lidem Drenaje, je mocná pevnost se šesti hradbami, která nebyla nikdy dobyta. Ale teď ji drží slabí, prodejní a demoralizovaní vojáci. Velká citadela je odsouzena k zániku. Druss souhlasí, že vyjde z ústraní, aby tento poslední, beznadějný zápas vedl. Ztracené případy pro něj nic neznamenají — mnohokrát bojoval v bitvách prohlašovaných předem za prohrané…

Legenda, vydaná v roce 1984, je prvním a zároveň nejznámějším fantasy románem britského spisovatele Davida Gemmella. Jedná se o první titul později známé Drenajské ságy. Gemmell začal dílo tvořit v roce 1976, kdy procházel testy na podezření na rakovinu. Dobyvatelé a odolávající pevnost jsou tak metaforou o boji s touto nemocí. Poté, co testy rakovinu neodhalily, Gemmell koncept odložil a vrátil se k němu až po doporučení svého přítele v roce 1980. Knihu nazvanou LEGENDA mu v roce 1982 schválilo nakladatelství Century Hutchinson, načež došlo k jejímu prvnímu vydání v roce 1984.

David Andrew Gemmell (*1948 - †2006) Byl nejprodávanější britský autor tzv. hrdinské fantasy. Jeho knih se po celém světě prodalo již více než milion výtisků. Bývalý novinář a novinový redaktor vydal své první beletristické dílo v roce 1984. Poté napsal více než třicet románů. Gemmellova díla, známá především díky jeho prvotině Legenda, jsou dobrodružné fantasy romány věnující se tématům cti, věrnosti, vykoupení a lásky. V některých knihách zpracovával známé mýty a legendy, např. artušovské legendy, Robina Hooda nebo trojskou válku atd. Zemřel zanedlouho po prodělané operaci srdce v červenci roku 2006.

Saša Rašilov (*1972) je český filmový a televizní herec a dabér. Narodil se v Praze ve filmové rodině. Studoval na Pražské konzervatoři. Poté vystudoval herectví na DAMU (1990 – 94). Už v prvním ročníku studia na DAMU začal hrát ve Studiu GAG Borise Hybnera. Během studií prošel mnoha dalšími divadly. Hrál v Divadle Na zábradlí, v Divadle v Řeznické, v Divadle Komedie, od roku 2002 je stálým členem souboru Národního divadla v Praze, dále působí v A studiu Rubín, na Letních Shakespearovských slavnostech, v Divadle Palace, v MeetFactory, a na dalších scénách. Na svém kontě má nesčetně televizních a filmových rolí. Začínal jako dvacetiletý v Hřebejkově filmu ŠAKALÍ LÉTA rolí Peterky. Upozornil na sebe rolí Petra v Ondříčkově filmu SAMOTÁŘI, dále hrál např. ve filmech DUŠE JAKO KAVIÁR, BASTARDI, HRANAŘI, SNĚŽNÝ DRAK či MŮJ PŘÍBĚH. Působil v televizních seriálech BOHÉMA, LABYRINT, MODRÝ KÓD, a dalších. Je oblíbeným dabingovým hercem. Jeho hlasem promlouvají např. Johnny Depp, Adam Sandler, Michael C. Hall či Ewan McGregor. Za dabingovou roli Lylea Maze (Rob Morrow) ve filmu TÁPAJÍCÍ získal v roce 2003 prestižní Cenu Františka Filipovského. V roce 2022 získal prestižní divadelní cenu Thálie za roli Borcheta v inscenaci Studia hrdinů Praha MOJE ŘÍŠE JE Z TOHOTO SVĚTA. V roce 2023 byl nominovaný na Českého lva za mužský herecký výkon ve vedlejší roli za roli vyšetřovatele Plačka ve filmu ARVÉD.

Copyright © 1984 by David A. Gemmell 
All rights reserved. 
Překlad Dana Krejčová © 1996
Režie a záznam zvuku  Daniel Tůma 
Výsledná postprodukce, střih a mastering Dominik Budil
Hudba Karpof Brothers
Grafický design Vladimír Verner © 2023
Titulní obrázek: Lubomír Kupčík © 2023
Natočeno ve studiu KARPOFON (AudioStory)
Vydalo AudioStory s.r.o. – ℗ © 2023

Obchod:

Audioteka Alza Audiolibrix

AudioStory © 1991-2018

Partneři: Nakladatelství Argo | Nakladatelství Vyšehrad | Nakladatelství Portál | Deník Knihy

Stránky: Miroslav Hařovský